Geografia Tajlandii – najważniejsze informacje

Wiele osób marzy o podróży do Tajlandii. Kraj ten kojarzy nam się z piaszczystymi plażami,przejrzystą wodą, nurkowaniem. Jednak nie wiele osób zna geografię tego kraju. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje geograficzne Tajlandii.

Położenie geograficzne

Tajlandia położona jest w południowo-wschodniej części Azji na Półwyspie Indochińskim. Od południowego zachodu opływa ją Morze Andamańskie, natomiast od południowego wschodu otacza ją Zatoka Tajlandzka. Kształtem kraj ten przypomina podobiznę głowy słonia, dlatego też często nazywany jest :krajem słonia”.

Powierzchnia Tajlandii wynosi 514 tysięcy km2, w tym 2 230 km2 obejmuje strefa morska. Tajlandia graniczy z takimi krajami jak: Birma, Kambodża, Laos, czy Malezja.

Ukształtowanie terenu

„Kraj słonia” posiada wiele pięknych plaż, przy których stawiane są kurorty i ośrodki turystyczne. Jest to możliwe dzięki 2 600 km linii brzegowej.

Oprócz plaż w Tajlandii znajdziemy również inne ukształtowania terenu: od nizin (najbardziej znana Menamu), po równiny, szczególnie równina Korat znajdująca się na północnym wschodzie Tajlandii, a także pasma górskie znajdujące się na zachodzie i południowym zachodzie.

Do najwyższych szczytów Tajlandii należy Doi Inthanon, który mierzy 2 565 m.n.p.m, Doi PhaHamPok - 2 297 m n.p.m., Doi Luang - 2 195 m n.p.m., Doi Suthep - 2 185 m n.p.m. oraz Doi PhaCho - 2 024 m n.p.m..

Wyspy

Do Tajlandii należy również kilkaset wysp przybrzeżnych. Wśród nich można wymienić wyspy koralowe. Linia brzegowa tego kraju cechuje się licznymi estuariatami, terenami bagiennymi oraz klifami. Wschodnie wybrzeże jest jednak płaski, posiada nieliczne zatoki i długie plaże.

Wody

Na terenie kraju występuje również wiele rzecz i jezior. Sieć rzeczna jest dobrze rozwinięta ze względu na klimat i rzeźbę terenu.

Główną rzeką jest Menam/Chao Phraya. Płynie ona z północy na południe przez centrum kraju i kończy swój bieg w Zatoce Tajlandzkiej. Większość rzek jest jednak krótkich i wpadają one zazwyczaj właśnie do tej zatoki. Pozostałe uchodzą do Morza Andamańskiego,

W Tajlandii znajduje się także dużo jezior, znajdują się one głównie na Równinie Korat. Największe naturalne jezioro jednak leży na Półwyspie Malajskim.

Roślinność

Flora Tajlandii jest zróżnicowana. W zależności w jakiej strefie klimatycznej się znajdujemy będziemy obserwować inny rodzaj roślinności. Na zachodzie, gdzie panuje klimat zwrotnikowy monsunowy występują przeważnie lasy monsunowe wilgotne. Na Półwyspie Malajskim dominują z kolei lasy równikowe wilgotne, a na wybrzeżach lasy namorzynowe. Na obszarach, gdzie królują wysokie temperatury i suche powietrze występują sawanny, m.in. na Równinie Korat.

Autor