Lekarz medycyny tropikalnej – odwiedź go przed wyjazdem do Tajlandii!

Przed podróżą do tajskiego kraju warto odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej specjalizującego się w profilaktyce i leczeniu chorób występujących na terenie egzotycznych państw. Lekarz udzieli nam informacji na temat chorób, które mogą nam zagrażać, czy szczepieniach, które powinniśmy wykonać.

Kiedy do lekarza?

Do lekarza medycyny tropikalnej należy udać się 2-3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Wtedy będziemy mieć więcej czasu, by się zaszczepić profilaktycznie przeciwko powszechnym chorobom, tj. tężec, zapalenie wątroby lub nawet malarią.

Zagrożenia zdrowotne w krajach egzotycznych

Wyjeżdżając do każdego kraju, w którym panuje inny klimat, czy to jest tropikalny, zwrotnikowy, czy równikowy musimy mieć na uwadze zagrożenia zdrowotne jakie mogą nam grozić podczas pobytu.

Najczęściej spotykanymi dolegliwościami, na które możemy być narażeni to choroby związane z odwodnieniem i nadmiernym ciepłem, przenoszone drogą pokarmową, płciową, przez wszelkiego rodzaju owady, w tym komary, na które można zachorować poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą lub glebą.

Zagrożeniem dla naszego zdrowia mogą być również zwierzęta, zarówno lądowe, jak i morskie: poprzez ugryzienia, ukąszenia, poparzenia, a także trujące rośliny lub owoce morza. Negatywne skutki zdrowotne możemy także odczuwać, gdy cierpimy na chorobę lokomocyjną, czy wysokościową, ale także w konsekwencji zmiany strefy czasowej, czy zakażeń przenoszonych drogą wszczepienną – w szpitalach, studiach tatuażu lub u kosmetyczki.

Jak uniknąć chorób?

Podstawowym i pierwszym krokiem w profilaktyce chorób występujących w krajach tropikalnych jest zaczerpnięcie informacji o zagrożeniach jakie mogą nam grozić oraz stosować się do zaleceń lekarza medycyny tropikalnej. W zaleceniach tych na pewno znajdą się odpowiednie szczepienia. Większość chorób również unikniemy dzięki odpowiedniej dbałości o higienę. Przede wszystkim nie należy pić wody w wodociągów – zęby również warto płukać wodą butelkową.

Niezbędne informacje

Wiele informacji na temat szczepień, czy zaleceń znajdziemy również na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Światowej Organizacji Zdrowia, czy Centers for Disease Control and Prevention.

Niepokojące objawy po powrocie z tropików

Jeśli zaobserwujemy u siebie po powrocie do kraju gorączkę, silną biegunkę, czy zaburzenia świadomości nie należy ich bagatelizować. Objawy te mogą świadczyć o chorobie Należy udać się wówczas do izby przyjęć szpitala zakaźnego, bądź do lekarza rodzinnego. Niektóre choroby tropikalne są trudne do leczenie, mogą nawet powodować zgon, uszkodzenie narządów miąższowych, czy szpiku. Większość jednak po podjęciu odpowiedniego leczenie nie powoduje konsekwencji zdrowotnych.

Autor