Na granicy – Tajlandia i przepisy celne

Przyjeżdżając do Tajlandii, jak i z niej wyjeżdżając pasażerowie poddawani są kontroli celnej. By uniknąć problemów i nieprzyjemnych konsekwencji warto sprawdzić, czego nie możemy przywozić do Tajlandii oraz z niej wywozić.

Waluta

Osoby przyjeżdżające do Tajlandii mogą mieć ze sobą dowolną kwotę w zagranicznej walucie. Opuszczając ten kraj turysta powinien posiadać kwotę nie większą niż zdeklarowaną przy wjeździe lub nie przekraczającą 10 tys. dolarów. Posiadanie wyższych kwot może doprowadzić do aresztowania, konfiskaty, czy nawet oskarżenia.

Jeśli chodzi o walutę tajską – turysta może posiadać przy sobie przy opuszczaniu kraju 50 tys. baht bez uprzedniego jej zgłaszania władzom. Turyści mogą również wywozić wszystko, co nie jest zabronione przepisami celnymi, np. towary zakupione w sklepach bezcłowych, biżuterię wykonaną z kamieni szlachetnych, złota i platyny.

W Tajlandii turyści często spotykają się ze specjalnymi ofertami bankowymi i zachęcani są do zakładania kont walutowych. Nie posiadają one żadnych ograniczeń w zakresie wypłacania pieniędzy, jeśli tylko środki pieniężne zasilają konto.

Co wywieziemy z Tajlandii bez cła?

Wyjeżdżając z Tajlandii na granicy nie zapłacimy cła m.in. za 1 litr alkoholu, 200 sztuk papierosów, bądź 250 g cygar, czy tytoniu. Cło nie obejmuje również przedmiotów osobistych, które nie przekraczają wartości 10 tys. baht, a są przeznaczone do użytku prywatnego. Ich ilość powinna być umiarkowana i nie powinny być one objęte zakazem.

Przedmioty zakazane

Nie wszystkie figurki Buddy zakupione w Tajlandii wywieziemy bez problemów, nie wlicza się w nie figurek kupionych na straganach. Przepisy nie pozwalają na przewóz oryginalnych, tajskich antyków bądź figurek z wizerunkiem buddy, większych niż 20 cm bez odpowiedniego zezwolenia.

Do Tajlandii możemy nie wwieść niektórych leków. Dlatego też warto przy sobie mieć tylko najważniejsze leki wraz z receptą i ulotką.

Jakie przedmioty są jeszcze zakazane do wywozu z Tajlandii? Oczywiście wśród nich znajdą się rośliny i zwierzęta objęte ochroną, a także kosmetyki, czy innego rodzaju pamiątki wykonane przy ich użyciu, np. wyroby ze skóry węzy, przedmioty z kości słoniowej, żółwi morskich, a nawet whiskey produkowaną z kobry. Nie warto kupować przedmiotów tego typu, gdyż zostaną skonfiskowane na granicy, a nam będzie grozić aresztowanie. Zakazane są również naturalne leki medycyny chińskiej, które zostały wykonane na bazie zwierząt.

Nie wolno przewozić również fragmentów raf koralowych, czy muszli przydaczni, a na wywóz storczyków należy mieć stosowne pozwolenie. Nie warto więc kupować ani zbierać niczego, co jest okazami CITES – w ten sposób nie wspieramy zabijania zwierząt i niszczenia fauny, ale również unikniemy aresztowania i problemów z prawem.

Przed wyjazdem do Tajlandii warto sprawdzić na stronie internetowej Urzędu Celnego Tajlandii lub innych przepisach, co wolno, a czego nie przywozić i wywozić z Tajlandii.

Autor