Tajska kuchnia
Kuchnia tajska jest bardzo bogata w różnorodne, egzotyczne smaki. W Europie najbardziej powszechne i znane są takie składniki jak trawa cytrynowa, czy mleczko kokosowe. Potrawy tajskiej kuchni są coraz bardziej popularne dzięki restauracjom serwującym dania tejże kuchni.
Różnorodność kulturowa a kuchnia
Na bogactwo smaków tajskiej kuchni ma duży wpływ różnorodność kulturowa tego kraju, jak i sąsiedztwo z takimi krajami jak: Birma, Laos, Kambodża, czy Malezja. Popularne przyprawy takie jak: curry, czy papryczki chilli również nie pochodzą z Tajlandii, ale są bardzo często wykorzystywane w gotowaniu.
Dzięki zestawieniu lokalnych produktów i innych składników pochodzących z różnych stron świata uzyskujemy nieopisane bogactwo smaków i aromatów tajskich potraw i dań.
Charakterystyka kuchni
Tajska kuchnia oparta jest na wykorzystaniu tanich i łatwo dostępnych składników. Zróżnicowane jest to ze względu na część kraju, w którym dostępne są dane składniki.
Na północy kraju potrawy są łagodniejsze, często w potrawach można zauważyć kapustę i wieprzowiną. Mniej jest w niej natomiast owoców morza. Im bardziej na wschód kraju, tym dania są bardziej ciekawe. Można tam zjeść smażone owady, no, mrówki, koniki polne, czy szarańcze, a nawet żaby podawane w pikantnym sosie. W tej części kraju jedzenie jest bardzo ostre.
Na południu kraju podstawowym składnikiem jest kokos: mleczko kokosowe jest ważnym składnikiem wielu dań. Produkowany jest również z niego olej do smażenia. Popularne w tej części kraju są również świeże ryby i owoce morza, tj. kalmary, ośmiornice, krewetki, homary i inne.
Bez względu na region, tajska kuchnia dba o zachowanie równowagi wszystkich pięciu podstawowych smaków, dlatego też potrawy są w większości słodko-pikantne.
Podstawa to ryż
Ryż w Tajlandii jedzony jest codziennie. Występuje w kilku odmianach. Je się go w wersji smażonej, gotowanej tradycyjnie lub na parze, bądź w postaci kleików.
Najprostszym daniem z ryżu jest wymieszanie ugotowanego ryżu z przyprawami i ziołami. Do dań z ryżem można dodać również mięso: kurczaka lub wieprzowinę z dodatkiem gęstego, ostrego sosu. Popularny jest również sos sojowy lub rybny.
Ryż stanowi również dodatek do sosów o różnej gęstości, zwanych curry. Najczęściej jedzone to curry żółte oraz rybne. Dania te są wyjątkowo ostre.
Inne potrawy
Popularna jest również potrawa zwana yam – są to ułożone kawałki mięsa, ryby oraz warzyw na liściach sałaty. Podstawą obiadu jest oczywiście zupa – zazwyczaj ostro-kwaśna lub wykonana z krewetek.
Egzotyczne owoce
W Tajlandii nie można zrezygnować ze spróbowania tamtejszych owoców. Można je kupić przede wszystkim na targach. Oprócz znanych nam owoców, tj, banany, arbuzy, czy ananasy, można tam kupić gujawę, papaję, owoce longan. Owoce są tanie i soczyste. Owocem, którego nie można nie spróbować jest durian – ma on wiele odmian, które różnią się od siebie smakiem. Jest on wielkości małej piłki nożnej, a pokryty jest kolcami. Trzeba jednak uważać, gdyż owoc ten wydziela nieprzyjemny zapach, przez co nie wolno go wnosić do hoteli, galerii, czy biur.
Estetyka i zachowanie przy stole
Spożywanie posiłków w Tajlandii jest ważnym elementem kultury. Ze względu na to często dekoruje się dania świeżymi owocami, czy warzywami. Dużą wagę przywiązuje się również do zachowania przy stole. Je się pałeczkami tylko przy jedzeniu makaronu. Normalnie stosuje się łyżki i widelce. Widelec jednak służy tylko do nakładania potrawy na łyżkę. Niektóre dania je się palcami prawej ręki, szczególnie kleisty ryż.