Tajskie sztuki walki

Tajlandia to bogaty kulturowo kraj. Posiada bogatą tradycję, dlatego też posiada własne sztuki walki, tańce i sporty. Ze względu na różnorodność każdy może znaleźć aktywność odpowiednią dla siebie.

Najpopularniejszymi sportami i aktywnościami fizycznymi w Tajlandii są ludowe przestawienia teatralne zwane li-khe ,balet lakhon, tajski boks, a także gra sportowa Takraw.

Tajski boks

Boks pochodzący z Tajlandii nazywany jest muaythai. Jest to tajska sztuka walki, dosłownie: „walka wolnych ludzi”. Swój początek miała już w XIII wieku. Wojownicy stosujacy sztuki walki podobne do dzisiejszego muaythai prawdopodobnie ochraniali słonie podczas walk na polu bitwy.

Tajski boks był niezwykle popularny. Trenowali go wszyscy: począwszy od królów po ubogi lud wieśniaczy. W XX wieku tajski boks stał się znany na całym świecie. Można go podzielić na swa rodzaje: sportową oraz tradycyjną. Sportową wersję uprawia się na ringach z rękawicami na rękach, w tradycyjnej wersji – rękawice są niedozwolone.

Przed rozpoczęciem starcia zawodnicy najpierw kłaniają się w kierunku miejsca swojego urodzenia, a potem kolejno na północ, południe, wschód, zachód. W ten sposób oddają cześć swojemu nauczycielowi i duchowi ringu. Podczas walki zawodnicy mogą zadawać ciosy we wszystkie części ciała oprócz głowy i pachwin. Ciosy zadawane są również łokciami i kolanami. Ważny w tajskim boksie jest także klincz, czyli walka w zwarciu.

Gra takraw

Gra ta jest bardzo popularna w Tajlandii. Przypomina ona połączenie piłki nożnej, siatkówki, gimnastyki oraz kungfu. Warto zaznaczyć, że gra ta jest dyscypliną sportu.

Polega ona utrzymaniu małej piłki nad ziemią. Istnieje pięć wersji tej gry. Podstawa wszystkich jest zakaz dotykania piłki rękoma. Gra ta wymaga od zawodników dużej sprawności i giętkości.

Takraw jest jedną z dyscyplin sportowych pojawiających się na olimpiadzie Południowo-Wschodniej Azji. Podczas gry dwie drużyny trzyosobowe grają ze sobą, przerzucając piłkę przez siatkę.

W grę często grają dzieci i młodzież w szkołach, parkach, na ulicach, czy plażach, dlatego, że do gry potrzebna jest duża przestrzeń. Jest znakomitym sposobem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Tajskie dyscypliny sportowe wymagają od zawodników nie lada zręczności, kondycji i giętkości. Są one nie tylko ciekawe i oryginalne, lecz mają swoje korzenie w tradycji i historii kraju. Będąc w Tajlandii warto zatem przypatrzeć się aktywności fizycznej jakiej oddają się rodowici mieszkańcy. Może któraś z nas zainspiruje nas i będziemy chcieli zgłębić jej tajniki.

Autor