Zagrożenia zdrowotne podczas pobytu w Tajlandii

Wyjeżdżając poza granice Europy warto przygotować się zdrowotnie do takich wakacji, a podczas nich pamiętać o podstawowych zasadach higieny oraz bezpieczeństwa. Pozwoli to na uniknięcie przykrych konsekwencji, a nawet pobytu w szpitalu.

Szczepienia profilaktyczne

Obecnie w Tajlandii nie ma żadnego zagrożenia w związku z chorobami zakaźnymi, dlatego też nie ma żadnych szczepień obligatoryjnych. Nie mniej jednak warto zaszczepić się na niektóre choroby występujące w krajach tropikalnych, tj: malaria, zapalenie wątroby A i B, tyfus, polio, czy tężec. Szczepienia należy wykonać 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Najlepiej w tej kwestii zaczerpnąć porady lekarza medycyny tropikalnej.

Przestrzeganie zasad higieny

Podstawą w krajach tropikalnych jest posiadanie butelkowanej wody do picia – woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia. Wody z butelki warto również używać do mycia zębów. Warunki higieniczne w hotelach i restauracjach są wysokie jednak warto zapobiegać niechcianym dolegliwościom żołądkowym. Pijąc wodę z rurociągów możemy nabawić się poważnych zaburzeń żołądkowych i spędzić urlop w łóżku.

Wysokie temperatury

Przyczyną dolegliwości zdrowotnych może być również nadmierny upał i ekspozycja na słońce. Najczęstszymi dolegliwościami są udary, oparzenia słoneczne, czy odwodnienie. Dlatego też od pierwszych dni pobytu w tajskich regionach warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, butelkę wody, a także kremy z filtrami.

Komary

W niektórych regionach Tajlandii odnotowuje się zagrożenia malaryczne, szczególnie przy granicy z Birmą oraz Kambodżą. Warto zatem zaczepić się na malarię, a także mieć ze sobą środki przeciwko tym owadom zawierające składnik DEET. Dzięki temu nasz wypoczynek będzie również o wiele przyjemniejszy.

Zwierzęta

Mogą być one nosicielami wielu chorób. Nie należy więc dotykać dzikich i bezpańskich zwierząt, a także ptactwa (zagrożenie ptasią grypą). Należy również sprawdzić, czy w rejonie do którego się wybieramy nie występują zwierzęta niebezpieczne, czy jadowite.

Potrawy i owoce

Nasze żołądki nie są przyzwyczajone do przypraw i niektórych potraw tajskich. Należy je jeść z umiarem i w restauracjach. Owoce należy spożywać obrane, umyte wodą z butelki – nigdy z kranu. Nowości powinno się spożywać stopniowo.

Ubezpieczenie zdrowotne

Wyjeżdżając z biurem podróży w pakiecie mamy ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jedziemy na własną rękę pamiętajmy o ubezpieczeniu zdrowotnym, a także o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków, szczególnie jeśli uprawiamy sporty ekstremalne.

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest w Tajlandii jest na wysokim poziomie. Duża część hoteli ma własnego lekarza „na wezwanie”. Bez problemu w aptekach zrealizujemy również recepty z Polski. Koszty opieki medycznej są równie 25 % opłat za opiekę medyczną w Europie. Ponosząc koszty medyczne warto zbierać paragony, które będą potrzebne do starania się o ewentualne odszkodowanie.

Autor