Ludność Tajlandii

Każdy kraj ma inną kulturę, wierzenia, języki urzędowe, obrzędy i tradycje, które praktykuje na co dzień. Tajlandia nie jest inna. Przed wyjazdem do tego egzotycznego kraju warto choć teoretycznie poznać jej mieszkańców. Tajlandia jest krajem wielonarodowościowym.

Struktura etniczna

W Tajlandii większość mieszkańców to rodowici Tajowie. Stanowią oni około 73 % mieszkającej tam ludności. Tajlandie zamieszkuje również wiele mniejszości narodowych, tj. Chińczycy oraz Malajczycy. „Kraj słonia” zamieszkują również takie ludy jak: Szan, Mon, Khaer, czy Karen .

Język narodowy i inne powszechne języki

W tajskim kraju językiem urzędowym jest oczywiście język tajski. Do najbardziej licznych grup językowych należą także: Tajowie, Laotańczycy, Malajczycy, Kareni oraz Khmerowie.

W większych miastach można zaobserwować również skupiska Chińczyków, Bengalczyków, czy osób pochodzących z Europy.

Przez różnorodność etniczną powszechnymi językami w Tajlandii są również angielski, chiński, japoński, czy niemiecki. Widać to szczególnie na szyldach sklepowych i reklamach, a także w przewodnikach. Języki te są najbardziej powszechne w dużych miastach i tych stawiających na turystykę.

Religia i wierzenia

W Tajlandii panuje ustawowo ustanowiona wolność wyznaniowa. Najbardziej powszechną religią wśród ludności jest jednak buddyzm. Aż 95 % mieszkańców tego kraju wyznaje buddyzm, a dokładnie buddyzm therawada. Jest to odłam buddyzmu powszechny w krajach południowo-wschodniej Azji. Na drugim miejscu pod względem powszechności znajduje się islam, a po nim chrześcijaństwo. Te ostatnie religie występują wśród mniejszości narodowych, w szczególności w Bangkoku oraz na południu kraju.

Praca i edukacja

Prawie połowa ludność tajskiej pracuje w rolnictwie, leśnictwie oraz rybołówstwie. Około 20% osób pracuje w przemyśle, a pozostała w branży usługowej. Bezrobocie w tym kraju wynosi tylko 1,8 %!!

Poziom wykształcenia mieszkańców tego kraju jest jednym z najwyższych w krajach Południowo – Wschodniej Azji. Tylko 7,4 % osób w wieku 15 lat i powyżej nie nabyło umiejętności czytania i pisania.

W Tajlandii, dzięki temu, iż jest ona krajem wielonarodowościowym, ma miejsce zderzenie wielu kultur, tradycji i religii. Dzięki temu kraj ten jest bardzo atrakcyjny dla turystów z całego świata. Podróż tam jest okazją do poznania nie tylko zwyczajów rodowitych jej mieszkańców, ale także zamieszkujących ten kraj mniejszości etnicznych.

Autor