Poczuj klimat Tajlandii

Tajlandia znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim nad Zatoką Bengalską oraz Zatoką Tajlandzką. Ze względu na takie położenie panuje tam całkowicie inny klimat niż w Polsce. Gdy u nas jest sroga zima i śnieg zasypuje nasze miasta na Tajlandii właśnie trwa sezon turystyczny.

Strefa klimatyczna

Tajlandia znajduje się większości w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jedynie Półwysep Malajski znajdujący się na południu kraju pozostaje pod wpływem klimatu równikowego.

Klimat równikowy charakteryzuje się średnimi temperaturami, które utrzymują się na poziomie: 24-25 stopni Celsjusza. Lato w tej strefie klimatycznej trawa cały rok, a opady wynoszą tutaj 2000 mm na cm2 w ciągu roku. Strefa ta występuje m.in. na Archipelagu Malajskim. Z kolei klimat zwrotnikowy monsunowy cechuje się bardzo obfitymi opadami w ciągu okresu letniego i suchym powietrzem w trakcie zimy. Wahania temperatur mogą wynosić od 20 do 30 stopni Celsjusza.

Trzy pory roku

W „kraju słonia” występują trzy pory roku: gorąca i sucha, gorąca i wilgotna, ciepła i sucha. Pierwsza z nich przypada pomiędzy marcem a majem. W tym okresie temperatury mogą przekroczyć 40 stopni. Pora gorąca i wilgotna występuje od czerwca do października. Jest to pora deszczowa. Temperatury wówczas spadają, a wilgotność powietrza może wzrosnąć nawet do 98 %. Pora ciepła i sucha ma miejsce od listopada do lutego. Wtedy na Tajlandii pogoda jest najbardziej optymalna i najpiękniejsza.

Temperatury i opady

W zależności od rejony Tajlandii temperatury mogą wahać sięod 20 do 35 stopni Celsjusza. Najniższe temperatury występują w północnej części kraju, najcieplej bywa natomiast na Półwyspie Malajskim.

Na terenach objętych klimatem tropikalnym często występują ulewne deszcze. Podczas pory deszczowej wiele kurortów i ośrodków turystycznych jest po prostu zamknięte. Jednak dzięki deszczom w Tajlandii występują soczyście zielone lasy i bajkowe kaskady wód, dzięki którym Tajlandia wygląda jak raj na ziemi. Zasada jest taka, że im bardziej na południe kraju tym większe opady deszczu. Najniższe opady deszczu obserwowane są na południu, a także w pobliżu pasm górskich.

Planując podróż do Tajlandii należy wcześniej zaplanować wyjazd biorąc pod uwagę pory roku oraz strefy klimatyczne rejonów, w które się udajemy. Dzięki temu nasz podczas wypoczynku unikniemy stresu i rozczarowań. W zależności od tego będzie nam potrzebny parasol lub strój kąpielowy.

Autor